|
Teaching Staff |
Mr Ben McPherson
Headteacher
|
Mrs Eliazabeth Mason
Assistant Headteacher
|
Mrs Rachel Bradfield
Class Teacher Ash (Yr6)
|
Mrs Maria Cleal
Class Teacher Oak (Yr5)
|
Miss Emma Cuthbertson
Lead Teacher, Class Teacher (Oak) Yr5
|
Mr James Webster
Class Teacher Willow (Yr4)
|
Miss Emma Goater
Class Teacher (Rowan) Yr3
|
Mrs Kirsty Day
Class Teacher Hazel (Yr2)
|
Mrs Sarah Prior
Class Teacher Maple (Yr1)
|
Mrs Catherine Hill
Class Teacher Holly (EYFS)
|
Miss Abi Currie
Associate Teacher
|
Teaching Assistants |
Miss Annie Blake
|
Mrs Natalie Dawson
|
Mrs Sarah Goodyear
|
Mrs Ruth Ives
|
Mrs Alice Joynes
|
Mrs Helen Keenan
|
Mrs Sue Kirby
|
Mrs Karen McKay
|
Mrs Romana Rossa
|
Miss Laura Spiers
|
Mrs Tania Vera
|
Miss Simone Welling
|
Pastoral/ Administrative Staff |
Mrs Claire Carter
School Business Manager
|
Mrs Natalie Dawson
Admin Assistant
|
Mrs Alice Joynes
Pastoral Team
|
Mrs Romana Rossa
Pastoral Team
|
Rev. Margaret Dixon
Our Vicar and Community Link Worker
|
Mrs Sophie Warner
Chair of Governors
|
Windmill After School Club |
Miss Abi Currie
|
Mrs Helen Keenan
|
Miss Annie Blake
|
Miss Simone Welling
|
Kitchen/Cleaning Staff |
Mrs Donna Hawkins
Chef
|
Miss Gemma Eynon
Catering Assistant
|
Mrs Yasmine Turner
Cleaner
|
Mrs Diane Johnson
Cleaner
|
HEADTEACHER |
Mr Ben McPherson |
Designated Safeguarding Lead, Health & Safety, Educational Visits Co-ordinator, , PPG Lead, Assessment & Pupil Progress (Co-Assessor), Staff Development, Extended Schools, Wider Curriculum, Teaching & Learning, School Parliament, History. |
Assistant Headteacher |
Mrs Eliazabeth Mason |
Pastoral Lead
PSHE |
SCHOOL BUSINESS MANAGER |
Mrs Claire Carter |
Health and Safety
Monday - Thursday 8.30am - 4pm
Friday 8.30am - 1.00pm |
ADMIN ASSISTANT |
Mrs Natalie Dawson |
Wednesday 9.00am - 1.00pm
Thursday 9.00am - 3.10pm
|
TEACHING STAFF and their CLASSES |
Mrs Rachel Bradfield |
Ash Class (Year 6) |
Maths Lead, Target Tracker (Co-Assessor) |
Mrs Maria Cleal |
Oak Class (Year 5) |
Science, Global Learning |
Miss Emma Cuthbertson
Lead Teacher |
Oak Class (Year 5) |
Designated Safeguarding Lead, SENDCo |
Mr James Webster |
Willow Class (Year 4) |
Computing,
Geography |
Miss Emma Goater |
Rowan Class (Year 3) |
|
Mrs Kirsty Day |
Hazel Class (Year 2) |
English Lead |
Mrs Sarah Prior |
Maple Class (Year 1) |
Music, PPG Support,
ITT Mentor
|
Mrs Catherine Hill |
Holly Class (Reception) |
EYFS Leader, Outdoor Learning, Forest Schools, Phonics, Art and DT |
Miss Abigail Currie |
|
Designated Safeguarding Lead,
Sports Leader, PE Co-ordinator
|
TEACHING ASSISTANTS:
|
Mrs Alice Joynes
Mrs Karen McKay
Mrs Ruth Ives
Miss Romana Rossa |
Mrs Helen Keenan
Miss Laura Spiers
Mrs Tania Vera Miss Simone Welling |
Mrs Sue Kirby
Mrs Sarah Goodyear
Mrs Natalie Dawson Miss Annie Blake
|
SENDCo: |
Miss Emma Cuthbertson |
COMMUNITY LINK WORKER |
Rev Margaret Dixon |
Pastoral Team |
Mrs Alice Joynes &
Miss Romana Rossa |
CLEANERS |
Miss Yasmine Turner &
Mrs Diane Johnson |
CHAIR OF GOVERNORS |
Mrs Sophie Warner |
CHAIR OF PTA |
Mrs Victoria Robinson |
PRE-SCHOOL (01993 880092) |
Mrs Angela Buckingham |
WINDMILL AFTER SCHOOL CLUB |
Miss Abi Currie,
Mrs Helen Keenan &
Miss Annie Blake |
LUNCHTIME PLAY SUPERVISOR |
Mrs Tania Vera |
KITCHEN STAFF |
Mrs Donna Hawkins &
Miss Gemma Eynon |
|
|